Turystyka

USA – na jakich zasadach można tam obecnie jechać

Stany Zjednoczone mają ogromnie dużo do zaoferowania pod względem turystycznym. Na dokładniejsze ich pozwiedzanie i obejrzenie wszystkich atrakcji trzeba by mieć co najmniej kilka miesięcy. Na szczęście dzisiaj osoby planujące się w taką podróż życia udać, będą miały prościej niż jeszcze kilka lat temu. Przed rokiem 2019 chcąc dotrzeć na obszar Stanów podróżnik musiał posiadać ważną wizę. A przyznanie takiej to była konieczność wypełnienia wniosku, opłacenia go i wizyty u konsula. I wcale nie było gwarancji, że ostatecznie dostanie się taką wizę, bo wszystko zależne było od kaprysu jednej osoby.

Obecnie Polska jest obsługiwana w ramach ruchu bezwizowego, co będzie oznaczać że wjazd do Stanów w celach turystycznych lub medycznych będzie wymagać zgłoszenia w elektronicznym systemie ESTA. Sama rejestracja jest dość łatwa, wymaga bowiem wysłania specjalnego formularza na stronie. Konieczny warunek to dysponowanie paszportem z chipem, numer dokumentu również jest jednym z wymaganych elementów formularza. Otrzymane pozwolenie ważne jest przez okres dwóch lat, i jego dysponent może wiele razy w tym czasie latać do Stanów.

Jeśli z jakiejś przyczyny wniosek esta do stanów zostanie odrzucony, to wtedy pozostaje dotychczasowa procedura o przyznanie wizy, z wizytą w konsulacie. Przy składaniu wniosku ESTA warto poprosić o pomoc pośrednika. Dokładnie on zweryfikuje składane dokumenty, czy jest z nimi wszystko w porządku, a dodatkowo przy ewentualnych problemach będzie służyć pełną pomocą i wsparciem.